OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Môj referát - Ideály mládeže

Môj referát - Ideály mládeže

Referát, ktorý som prezentovala na predmete Teoretické základy výchovy s témou Ideály mládeže:

 

NIEKOĽKO CHARAKTERISTICKÝCH ČŔT DOSPIEVAJÚCEJ MLÁDEŽE

 

Egocentrizmus

 

Je to určitá neschopnosť prijať iný uhol pohľadu, iné hľadisko, iné stanovisko, ktoré prezentujú iní ľudia a ktoré musí mať tiež svoju platnosť. Egocentrizmus nie je egoizmus, čiže odmietnutie milovať inú vec, iného človeka. Pre mladého človeka sú jeho vlastné presvedčenia jedinou pravdou, a to so všetkou úprimnosťou. Všetko, čo hovorí, treba brať vážne, ale nič doslovne. Treba stále premýšľať, čo chce svojím tvrdením povedať.

 

Hľadanie ideálu, lídra, modelu

 

Tým, že sa dospievajúci necíti vo svojej koži, potrebuje sa identifikovať s niekým, kto predstavuje pre neho toho, kým by chcel byť, ale ešte nemôže. Z toho plynie veľký záujem hľadať také osoby, ba priam niektoré až zbožňovať.

 

Príťažlivosť k výnimočným osobám

 

Dospievajúci vidí svet očami tých, ktorým dôveruje a ktorí pre neho predstavujú minimum bezpečnosti tak veľmi potrebnej. Tieto výnimočné osoby sa pre neho stávajú tiež referenciou pre vlastné morálne výroky a súdy.

 

Túžba poznať, že sú úprimne milovaní

 

Dospievajúci potrebuje poznať úprimnú lásku a ľudský rešpekt. Je veľmi citlivý na to, čo si druhí o ňom myslia. Tí druhí to sú často kamaráti a tí, ktorých uznáva.

 

Mnohoznačnosť citov

 

Dospievajúci prežíva rôzne protichodné city, ako napríklad:

- lásku a nenávisť

- aktivitu a pasivitu

- jemnosť a hrubosť

- obetavosť a egoizmus

- optimizmus a skľúčenosť

- podvolenie sa a vzburu

- lenivosť a preháňanie práce

- túžba po samote a láska ku skupine (partii)

 

ZDROJ 3: http://www.ruksak.sk/dospievajuci.htm

 

Vzory a ideály delikventnej a nedelikventnej mládeže

Najčastejšími atraktívnymi vzormi, ktoré delikventní aj nedelikventní mladí ľudia napodobňujú, sú priateľské, partnerské ale aj rodičovské vzory.

Ako najviac napodobňované vzory sa ukázali            konkrétne:
*priateľ opačného pohlavia    (DM 13 %,NM 14 %),
* milovaná osoba        (DM 12 %,NM 9 %),
* priateľ rovnakého pohlavia (DM 10 %,NM 11 %),
* matka (DM 9 %,      NM 5 %),
* otec  (DM 4 %,NM 4 %),
* učiteľka       (DM 4 %,NM 2 %),
* spolužiačka  (DM 3 %,NM 3 %),
* spevák          (DM 3 %,NM 2 %),
* platonická láska       (DM 3 %,NM 2 %),
* herec (DM 3 %, NM 3 %).

Delikventná mládež si významne častejšie vyberá za svoje vzory: matku (DM 9 %, NM 5 %), učiteľku (DM 4 %, NM 2 %), tetu (DM 3 %, NM 0 %), milovanú osobu (DM 12 %, NM 9 %), významne menej často športovca (DM 2 %, NM 4 %).

Delikventní mladí ľudia sa odpodobňujú najčastejšie od týchto neatraktívnych vzorov:
* priateľ rovnakého pohlavia (DM 18 %,NM 18 %),
* otec  (DM 8 %,NM 2 %),
* priateľ opačného pohlavia   (DM 6 %,NM 8 %),
* spolužiak      (DM 5 %,NM 6 %),
* matka           (DM 4 %,NM 1 %),
* milovaná osoba        (DM 4 %,NM 4 %),
* iná osoba      (DM 3 %,NM 5 %),
* spolužiačka  (DM 3 %,NM 8%),
* politik          (DM 3 %,NM 3 %),
* ujo (DM 3 %, NM 2 %).

Významne častejšie sa delikventní mladí ľudia odpodobňujú od vzorov otca (DM 8 %, NM 2 %), matky (DM 4 %, NM 1 %), menej často si za neatraktívne vzory vyberá: priateľa opačného pohlavia (DM 6 %, NM 8 %), spolužiačku (DM 3 %, NM 8 %).

Delikventnú a nedelikventnú mládež najčastejšie podnietili k imitácii vzorce:

·         duševných vlastností (DM 52 %, NM 45 %),

·         zovňajška (DM 42 %, NM 39 %),

·         obsahu činnosti (čo daný vzor robil, akú činnosť vykonával) (DM 38 %, NM 31 %),

·         formy alebo spôsobu činnosti (DM 24 %, NM 20 %),

·         vzorce materiálneho výsledku činnosti (napr. výrobok) (DM 14 %, NM 8 %);

·         výsledku činnosti nemateriálneho charakteru  (DM 11 %, NM 12 %).

Mladí ľudia sú teda najčastejšie ovplyvnení k napodobňovaniu vnútornými vlastnosťami človeka, i keď zovňajšok v tom hrá dosť významnú úlohu a je už na druhom mieste v poradí; na treťom mieste je analýza, čo daná osoba robí (pomáha, škodí, vykonáva umeleckú či športovú činnosť). To najčastejšie rozhoduje pri vzniku úsilia podobať sa na nejakého človeka.

Medzi delikventnou aj nedelikventnou mládežou prevláda jednoznačne prežívanie sympatie k atraktívnemu vzoru, čiže imitácia u mládeže častejšie vzniká na podklade sympatie prežívanej k osobnosti (DM 98 %, NM 99 %). Len 1 % delikventnej a 1 % nedelikventnej mládeže sa vyjadrilo, že im osoba, ktorú napodobňovali, bola veľmi nesympatická. Delikventná mládež však prežíva významne vyššiu mieru sympatie k neatraktívnym vzorom. Záporný vzor je jej v podstate vo veľkej miere sympatický. Až skoro tretine delikventnej mládeže - 30 % bola daná osoba sympatická (NM 17 %).

ZDROJ 1: Sejčová, L. : Osobnostná charakteristika delikventnej mládeže v Slovenskej republike (Časopis Kriminalistika, 2008)

 

V literatúre: J.D. Salinger – Kto chytá v žite

 

Americký spisovateľ Salinger v kultovom románe „Kto chytá v žite“ opísal amerického dospievajúceho chlapca, ktorý sa búri proti spoločnosti, má svoje ideály, ktoré túži naplniť, pohŕda mnohými ľuďmi, napríklad aj svojimi rodičmi. Citlivo vníma spoločnosť a jej nedostatky. Neznáša hlavne pokrytectvo a degeneráciu spoločnosti. Vidí všetky chyby v systéme, v ktorom dospelí žijú a tieto ho veľmi deprimujú. Školu a školstvo, keď sa ľudia v rozhovore opakujú, slovo skvele, filmy, hercov, chlípnikov, keď ľudia za ním kričia „veľa šťastia“, keď niekto zíva ak od neho niečo potrebuje, lacné kufre, tento súpis, ktorý postupne rozpráva počas celej knihy je iba malou časťou toho všetkého čo mu lezie na svete na nervy a čo všetko nenávidí. Presne ako to vidíme v nasledujúcom úryvku:

„Bohatstvo, ako ja školu nenávidím! A nielen školu. Všetko. Nenávidím život v New Yorku a vôbec. Nenávidím taxíky a autobusy na Madison Avenue so šoférmi, čo večne na teba revú, že sa vystupuje vzadu, nenávidím výťahy, v ktorých sa musím voziť, ak chcem ísť von, predavačov u Brooksa, čo ti donekonečna skúšajú nohavice, nenávidím to...“

Holden je introvert a je veľmi citlivý. Keď ho jeho učiteľ poúča o živote, dokáže sa s ním rozprávať, ale Holden si háji aj tak len svoj postoj:

„Život je zápas, chlapče. Život je zápas, ktorý sa má hrať podľa pravidiel. Vraj zápas. Pekný zápas. Keď sa dostanete na tú stranu, kde sú samé kanóny, tak to hej, tomu sa už hovorí zápas, to pripúšťam. Ale keď sa dostanete na druhú stranu, kde nie je ani jeden kanón, je to nejaký zápas? Kdeže. To nie je nijaký zápas, ba ani zápis.“

Jeho citlivosť vidieť aj na tomto úryvku:

„No najradšej by som spáchal samovraždu. Fakt. Mal som chuť vyskočiť z okna. Možno by som to aj urobil, keby som bol mal istotu, že ma niekto prikryje, keď dopadnem na zem. Nechcel som, aby na mňa zízal dav idiotských obsmŕdačov, keď tam budem ležať v mláke krvi.“

Obáva sa dospelosti, myslí si, že svet dospelých je plný pokrytectva, neosobnosti, klamstva, honby za peniazmi, zatiaľ čo svet detí je svetom nevinnosti, zvedavosti a cti. Nič neodhalí túto jeho predstavu lepšie ako jeho obraz svojej budúcnosti. Tento Holdenov monológ nasleduje po malej potýčke s jeho mladšou sestrou Phoebe, ktorá mu vyčíta, že nevie, čo chce robiť.

„Proste ja si v jednom kuse predstavujem, ako sa davy malých deciek hrajú na takom velikánskom žitnom poli. Tisíce malých deciek, a široko-ďaleko ani jediného dospeláka, myslím teda okrem mňa. A ja Ti stojím na kraji nejakej strašnej priepasti. A vieš, čo musím robiť? Musím chytiť každého, kto sa priblíži k tej priepasti. Rozumieš, ak uteká a nedáva pozor, kam uteká, ja musím odniekiaľ vyliezť a chytiť ho. Toto by som robil od rána do večera. Chytal by som tie decká v žite. Viem, že je to bláznovstvo, ale je to jediná vec, ktorú by som fakt rád robil.“

V tomto prípade žito reprezentuje svet detí a priepasť svet dospelých.

ZDROJ 2: www.sk.wikipedia.org

Salinger, J.D. – Kto chytá v žite (Catcher in the rye, USA 1951)

 

Anketa:

1)      Kto je tvojim životným vzorom?

2)      Ako vnímaš svet dnes? Aký je tvoj názor na dnešnú spoločnosť? Ako by si si predstavoval/a „ideálny svet“?

3)      Aké sú pre teba najdôležitejšie hodnoty v živote?

 

 

Ó mládež naša P.O. Hviezdoslav (Letorosty III, 1896)

Ó, mládež naša, tys’ držiteľkou rána,
vladárkou mája tys’, jara pokladníkom,
šafárom šťastlivým; k tebe obraciam sa

zo smutnej zápače, od ďalekých honov,

mrázkom už striebrených — volám: Vezmi kľúče,
odomkni raj nám zavretý!
 

 

 

Posledná aktualizácia: 21.12.2011